Са Љубављу!
|
23 година традиције...
Галерија икона и онлајн поручивање
|
|
||||
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Развој иконографије у СрбијиU SRBIJI NAJSTARIJE IKONE IZ ZETE, HUMA, RA[KE, NESTALE SU I O WIMA NEPOSTOJE ^AK NI PISMENI POMENI. U KASNIJEM PERIODU , TEK OD VREMENA NEMAWI\A, DO[LO JE DO ISTICAWA DOMA]IH UMETNI^KIH VREDNOSTI PUTEM SVETIH SLIKA. IZBOROM SVETIH ZA[TITNIKA, DAVAWEM VI[E MESTA WIHOVIM IKONAMA ILI SLIKANIM @ITIJIMA, DOMA]I KTITORI SU VE] U PRVIM SVOJIM ZADU@BINAMA UTICALI NA POJAVU POSEBNIH OSOBINA SRPSKOG IKONOGRAFSKOG PROGRAMA.
PO STAROM VIZANTIJSKOM OBI^AJU, POJAVILE SU SE I U SRPSKIM CRKVAMA "NOVE" IKONE, STVORENE DODAVAWEM POSEBNIH EPITETA STARIJIM IKONAMA.
POSTOJAWE DOMA]IH SLIKARSKIH RADIONICA, KOJE SU NEGOVALE POSEBNE SLIKARSKE OSOBINE, ZAPA@ENO JE TEK KASNIJE. BIO JE POTREBAN DU@I PERIOD UMETNI^KOG @IVOTA U SRBIJI, DU@I PERIOD NASTAJAWA KTITORA, DA U SVOJOJ SREDINI PO^NU DA NALAZE VI^NE MAJSTORE , SPREMNE DA OSTVARE ZAMISLI , DA BI SE DELA RAZLIKOVALA PO STILSKIM OSOBINAMA OD ISTIH U DRUGIM KULTURNIM SREDINAMA VIZANTIJE.
SVETI SAVA JE PO^ETKOM TRINAESTOG VEKA, NABAVQAO IKONE U SOLUNU, A DOVODIO JE IZGLEDA I SLIKARE IZ CARIGRADA DA RADE ZA KTITORE ( WEGOVE RO\AKE NEMANJI]E ) .
DO IDU]EG KORAKA U RAZVOJU LOKALNIH OSOBINA IKONOPISA, DOVELE SU U SRBIJI TE@WE ZA POLITI^KIM OSAMOSTAQEWEM DR@AVE I CRKVE.
SRPSKOJ DR@AVI, NEZAVISNOJ OD 1217. GODINE, SA CRKVENOM AUTOKEFALNO[]U OD 1219. GODINE, GOSPOD JE ^UDIMA KOJA SU SE DE[AVALA NA WEGOVOM GROBU, KADA SE UPOKOJIO 1199. GODINE U SVOJOJ ZADU@BUNI, HILANDARU, UKAZAO NA PRVOG SVETITEQA KOGA ]E SLAVITI I IKONAMA, SVETOG SIMEONA MIROTO^IVOG.
RADE]I U UNUTRA[WOSTI SRBIJE ILI U PRIMORSKIM OBLASTIMA, ODAZIVAJU]I SE NARUXBINAMA SRPSKIH VLADARA ILI SRPSKIH ARHIEPISKOPA I MESNIH EPISKOPA, DOMA]I SLIKARI SU SE OSLAWALI NA RAZNOLIKE STILSKE POUKE, ZAVISNO OD SREDINE U KOJOJ SU SAMI OBRAZOVANI ILI U KOJOJ SU STVARALI.
PORED SLIKARA DVORSKE RADIONICE U SRBIJI, RADILE SU I DRUGE, MAWE OBRAZOVANE , ALI IPAK TRA@ENE RADIONICE I MAJSTORI.
SVE BROJNIJI KTITORI I DONATORI, QUDI RAZLI^ITIH DRU[TVENIH STALE@A, NEJEDNAKIH BOGATSTAVA I OBRAZOVAWA, UTICALI SU U SRBIJI [ETRNAESTOG VEKA NA UMETNI^KA STVARAWA, IZBOROM MAJSTORA RAZLI^ITIH MOGU]NOSTI.
U GRADU PRIZRENU JE TOKOM [ETRNAESTOG VEKA RAZVIJENA SNA@NA UMETNI;KA DELATNOST.
KRAJEM [ETRNAESTOG I TOKOM PETNAESTOG VEKA, TURSKIM OSVAJA;KIM POHODIMA, NESTALE SU JEDNA ZA DRUGOM FEUDALNE DR@AVE BALKANA. NESTALI SU NEPOVRATNO DVOROVI I FEUDALNI GOSPODARI KOJI SU SVOJIM NARUXBINAMA PODSTICALI UMETNI^KI @IVOT.
BEZ OBZIRA NA PRIVREMENE KRIZE I ZASTOJE, UMETNOST PONIKLA U VIZANTIJI, A NEGOVANA U KASNOM SREDWEM VEKU U PRAVOSLAVNIM ZEMQAMA NA BALKANU, @IVELA JE JO[ DVA, A NEGDE I TRI VEKA POSLE PADA CARIGRADA, KAO DUHOVNI IZRAZ QUDI KOJI SU O@IVQAVAWEM SVOJIH KULTURNIH TRADICIJA POKU[AVALI DA SA^UVAJU SVOJ JEZIK, ISTORIJU, VERU I UMETNOST, ODNOSNO SVEST O SVOJIM NAJDUBQIM KORENIMA.
U [ESNAESTOM VEKU NA BALKANU SE OSETIO SNA@AN POKRET DUHOVNOG I UMETNI^KOG @IVOTA, KADA SU TURCI OSVAJA^KI PRODIRU]I PREMA BE^U, TOLERISALI HRI[]ANE U POZADINI.
TRA@E]I PODSTREK I POUKU NA DELIMA SLIKARSTVA IZ DOBA PALEOLOGA, SLIKARI [ESNAESTOG VEKA PONOVO SU BILI UJEDIWENI PRED ISTIM IDEALOM LEPOTE, PONOVO SU U^ESTVOVALI U "OBNOVI" STARE, VIZANTIJSKE UMETNOSTI.
NAJTALENTOVANIJI I NAJOBRAZOVANIJI ME\U SLIKARIMA POZNATIM U SRPSKIM ZEMQAMA POSLE 1557. GODINE BIO JE PE]KI MONAH LONGIN, POTPISIVAO JE SVOJA DELA I ZAPA@A SE DA JE RADIO MNOGO I PREDANO. ZNA SE DA JE STVARAO NEUMORNO I BEZ PREDAHA OD 1563. DO 1597. GODINE . LONGIN SE IZDVAJA KAO VEOMA NEOBI^AN KOLORISTA, SPREMAN DA BOJAMA IZRAZI OSE]AWA O BESKRAJU, IZAZVANA VE^NIM, POBO@NIM TEMAMA. BIO JE TO IZVANREDNO UGLEDAN SLIKAR ZA @IVOTA, A CENILI SU GA I POSLE SMRTI, JER SU WEGOVA DELA PODR@AVALI I NA WIMA U^ILI, MNOGI MLA\I UMETNICI.
JO[ JEDAN PO ZNA^AJU BITAN IKONOPISAC JAVQA SE U SEDAMNAESTOM VEKU. RE^ JE O ^UVENOM HILANDARSKOM ZOGRAFU ( NA GR^KOM IKONOPISAC ) , MONAHU GEORGIJU MITROFANOVI]U, KOJI JE ZANAT U^IO NA SVETOJ GORI, POSMATRAJU]I DELA STARIH MAJSTORA, ALI I SAVREMENA OSTVAREWA ^UVENIH SLIKARA, GRKA SA KRITA, ^IJA SU DELA BILA VEOMA CEWENA NA SVETOJ GORI. SVA WEGOVA POTPISANA DELA POTI^U IZME\U 1616. I 1621. GODINE, ALI JE SVAKAKO RADIO I PRE OVOGA NE USU\UJU]I SE DA POTPI[E IKONU. PUNO PA@WE POSVETIO JE TRA@EWU PLASTI^NOSTI QUDSKIH OBLIKA I CIZELISAWU POJEDINOSTI NA SPOREDNIM PREDMETIMA. IZOLOVANI SVOJOM VEROM I STRAHOM OD SVEGA [TO NIJE IZVIRALO IZ ^ISTE TRADICIJE SRPSKOG SREDWOVEKOVNOG STVARALA[TVA, OVI OBDARENI QUDI SU U DALEKOJ UMETNI^KOJ PRO[LOSTI SVOG PODNEBQA NALAZILI JEDINU UTEHU I LEPOTU. TU SU PORED LONGINA I GEORGIJA MITROFANOVIĆA, KOZMA I ZOGRAF RADUL, KOJI SU U OVOM PERIODU, JEDNI OD POSLEDWIH KOJI SU SAVR[ENO VLADALI VIZANTIJSKIM IKONOGRAFSKIM JEZIKOM , KRAJEM SEDAMNAESTOG VEKA.
VELIKI POGROMI U AUSTRO-TURSKIM RATOVIMA SEDAMNAESTOG VEKA I SAVEZNI[TVO SRBIJE I AUSTRIJE, U^INILO JE KRAJ OBNOVI SRPSKE SREDWOVEKOVNE UMETNOSTI POD DUHOVNIM VO\STVOM PE]KE PATRIJAR[IJE I PROUZROKOVALI SU VELIKU SEOBU SRPSKOG @IVQA 1690. GODINE, TAKO DA JE DUGI I PLODNI PERIOD NEGOVAWA RELIGIOZNIH TEMA I IKONOPISA U SRBIJI, OD KRAJA SEDAMNAESTOG DO KRAJA OSAMNAESTOG VEKA, POSTAO U OSAMNAESTOM VEKU, ^ESTO NEUSPEO POKU[AJ DA SE IZMIRI PRAVOSLAVNA TRADICIJA SA TEKOVINAMA EVROPSKE UMETNOSTI, ^IJI JE HOD BIO DRUGA^IJI I BR@I POSLE PETNAESTOG VEKA.
IKONA POD UTICAJEM BAROKA, PRETVARA SE U SLIKU POBO@NE SREDINE, ALI SE POLAKO ZABORAVQA ^IST JEZIK VIZANTIJSKIH IKONOGRAFA. TO SU, PRE SVEGA, SLAVSKE IKONE RA\ENE PO JEDNOM ZAJEDNI^KOM PREDLO[K., U MAWEM ILI VE]EM BROJU. WIH SU ZA POTREBE TR@I[TA, SA PRILI^NO DOBRO ORGANIZOVANOM TRGOVA^KOM MRE@OM RADWI ZA PRODAJU CRKVENIH STVARI NA PODRU^JIMA AUSTRO-UGARSKE CAREVINE KOJE SU NASEQAVALI SRBI, PROIZVODILE ANONIMNE DOMA]E SLIKARSKE RADIONICE. TO SU OBI^NO BILE VE]E FOTOGRAFSKE RADWE, ATEQEI KOJI SU NA TAJ NA^IN KORISTILI ZAPOSLENE RETU[ERE.
GOTOVO SVE IKONE TOG TIPA NASTALE SU TOKOM DVE POSLEDWE DECENIJE DEVETNAESTOG VEKA, NAJVI[E IZME\U 1881. I 1883. GODINE. SLIKANE SU UVEK TEHNIKOM UQA NA PLATNU, SASVIM RETKO NA LIMU ILI DASCI, STANDARDNOM VELI^INOM PRILAGO\ENE GRA\ANSKOM ENTERIJERU, MAWE 66 SA 55 CM, A VE]E 80 SA 60 CM. DO OPADAWA WIHOVE MASOVNE PROIZVODWE DO[LO JE SREDINOM DEVEDESETIH GODINA, DEVETNAESTOG VEKA, USAVR[AVAWEM TEHNIKE REPRODUKOVAWA, TZV. OLEOGRAFIJE, HROMOLITOGRAFIJE, HELIOGRAVURE ILI HELIOGRAVURE . ZATO TAKVIH I SLI^NIH IKONA POSLE 1900. GODINE NEMA MNOGO, MADA SE WIHOVA PROIZVODWA NIJE UGASILA SVE DO DRUGOG SVETSKOG RATA.
POSLE DRUGOG SVETSKOG RATA, KOMUNISTI^KE VLASTI ODVAJAJU CRKVU OD DR@AVE I UBRZO ZATIM STAVQAJU JE IZVAN ZAKONA. VAQA ZNATI DA JE PRAVOSLAVQE KAO CELINA BILO @ESTOKO POGO\ENO RUSKOM OKTOBARSKOM REVOLUCIJOM 1917. GODINE.
SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA TOKOM TIH PET DECENIJA , DRUGE POLOVINE DVADESETOG VEKA, DO@IVELA JE BEZBROJNA ISKU[EWA I PROGONE RAZLI^ITE VRSTE, [TO SE ODRAZILO I NA NEGOVAWE TRADICIJE ^ISTE VIZANTIJSKE IKONE KAO SIMBOLA KOJI OMOGU]AVA DUHOVNI PRISTUP "ORIGINALU" (ARHETIPU).
DANAS SU NA TERITORIJI SRBIJE PRISUTNE RAZLI^ITE TENDENCIJE U RAZVOJU IKONOPISA. TAKO SE MOGU NA\I KOPIJE IKONA IZ DOBA PALEOLOGA, RA\ENE UQANIM BOJAMA, A NE JAJ^ANOM TEMPEROM, KAO I BAROKNE RA\ENE JAJ^ANOM TEMPEROM A NE UQANIM BOJAMA. ZATIM SU PRISUTNE , TAKOZVANE KA[IRANE, U STVARI NALEPQENE [TAMPANE KOPIJE STARIH IKONA, NA DASKU ILI MEDIJAPAN.
ZNA^AJAN ^IN U PODR[CI IKONOPISA U SRBIJI, U DANA[WE VREME, DESIO SE 1995. GODINE KADA JE U MUZEJU PRIMEWENIH UMETNOSTI U BEOGRADU, NA OTVARAWU VELIKE IZLO@BE IKONA SA 600 DELA I OKO 120 AUTORA, ZAKQU^ENO DA OVAKAV PROCVAT IKONOPISA U SRBIJI , NIJE ZABELE@EN JO[ OD VREMENA IZGRADWE PE]KE PATRIJAR[IJE, DA JE TO DOBRO I DA ]E SE U TOM MNO[TVU U^ENIH I SAMOUKIH, VREMENOM, IZDVOJITI PRAVE VREDNOSTI, SAME OD SEBE.
NA SVE OVO UTICALI SU PRE SVEGA @IVOTNI USLOVI, DOSKORA[WEG PERIODA ISTORIJE SRBIJE, KOJI SU U^INILI DA SE QUDI U NEMO]I I O^AJU, SETE ZABORAVQENOG BOGA U SEBI I SEBE U WEMU I DA SE ZATRA@E]I SNAGU I UTEHU, WEMU OKRENU, PO[TUJU]I ONO ]TO JE NEPROLAZNO, VE^NO.
UPRAVO OVI OBI^NI QUDI POSTALI SU U SADA[WEM VREMENU NOVI KTITORI, KOJI SVOJIM PORUXBINAMA PODSTI^U STVARAWE NOVIH IKONOPISACA, O@IVQAVAJU]I I NA OVAJ NA^IN PERIOD DUHOVNOG PROCVATA SVOGA NARODA.
Ценовник(кликните да се отвори)Mогућност плаћања прекоPay Pal
Књига утисака(кликните да се отвори)
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|